Egy friss kutatásból kiderült, hogy a kvagga kagylók hatékony víztisztító képességgel rendelkeznek, amelyek a Balatonban is aktívan teszik a dolgukat.

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai legújabb publikációjukban megállapították, hogy az úgynevezett kvagga kagylók hatékonyan csökkenthetik a tóba folyamatosan kis mennyiségben, de az alkalomszerűen nagy koncentrációkban bemosódó szennyeződéseket is.

Méréseikből kiderül, hogy a kvagga kagyló 2 deciliter vizet képes átszűrni óránként, így a balatoni állomány a számadatokból következtetve a parti öv vízmennyiségét

3 naponta átszűri.

Ez az egyébként inváziós kagylófajta 15 éve jelen van a tóban, és a makrogerinctelen közösség mintegy 90 százalékát teszi ki. Mint írják, állományuk a parti öv szilárd felületein a 100 ezres egyedszámot is elérheti négyzetméterenként, biomasszájuk 8-80 tonna között mozog a vízállástól függően.

Mennyire szennyezett a Balaton?

A kutatóintézet szerint a Balaton egészét tekintve a mért szerves szennyezők tér- és időbeli eloszlása nem különbözött jelentősen az elmúlt évtizedekben mértektől, és koncentrációjuk nem közelítette meg az élőlényekre veszélyes határértékeket. „Ugyanakkor a diffúzan és tartósan az üledékben jelen lévő policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-ok) és a szezonálisan változó mennyiségben mérhető gyógyszerhatóanyagok (nem szteroid típusú gyulladásgátlók, NSAID-ok) jelenléte felhívja a figyelmet az élővilágot érő lehetséges krónikus és akut hatásokra is.” Legutóbb például igazoltan vidrákban is megtalálták az antidepresszánsok, fájdalomcsillapítók, fogamzásgátlók maradványait. 

A kutatók vizsgálatai szerint a kvagga kagylók ezeket a gyógyszermaradványokat is gyorsan és hatékonyan, szelektíven kiszűrik a szennyezett vízből – teszik hozzá.

(A borítóképen a balatoni kecskekörömnek nevezett Congeria ungula caprae nevű kagyló szerepel, képforrás: Kőrösi Tamás - We Love Balaton)

Címkék